TANGUN

Tangun, known as the teacher of Istanbul nightlife, is a legend that will never fill its place with its projects and contributions to culture.

TR

Tangun müzikal kariyerine 1987’de İstanbul 54’te başladı. 1991 yılında Türkiye’nin ilk ‘underground’ kulüplerinden Xtacy ve Exit’i açan Tangun daha sonra 19&20, Maslak 2019, Radyo 2019 gibi öncü projelerde DJ ve yapımcı olarak yer aldı.

1997 senesinde hayat’a geçirdiği High-End’in ardından 2000 yılında 909 Productions oluşumuyla parti, konser ve rave’ler organize ederek kültürün yayılmasında çok önemli çabalar gösterdi. 2002 yılında efsanevi Crystal’ı yaratan Tangun, ekibiyle birlikte bir döneme daha imzasını attı.

2009 yılından itibaren binlerce insanı bir araya getiren 11:11, Chunk, On, RAW, Kloster ve Clique projelerinin mutfağındaki isim de ondan başkası değildi. Son olarak Klein Sanayi’nin yönetimini 909 şemsiyesi altında gerçekleştirirken mecburi olarak bir Pandemi arası vermek zorunda kaldı.

Avrupa ve Amerika’da birçok klüp ve organizasyonda performans sergileyen ,genellikle DJ setlerinde house, deep house, deep tech, techno, tech house ve minimal techno tarzlarını kendine özgü kompozisyonlarla harmanlayan Tangun aynı zamanda başarılı bir prodüktör.

İstanbul gece hayatının Hoca’sı olarak bilinen Tangun müziği, projeleri ve kültüre yaptığı katkılarla yeri asla dolduralamayacak bir efsane.


EN

Tangun started his musical career in 1987 in Istanbul 54. In 1991, he opened Turkey’s first ‘underground’ club Xtacy and Exit. He then took part in pioneering projects such as 19 & 20, 2019 Maslak, Radio 2019.

After his project High-End in 1997 with the formation of 909 Productions in 2000, he organized parties, concerts, and raves, making significant efforts in spreading the culture. Tangun, who created the legendary Crystal in 2002, made another era with his team.

He was the name in the kitchen of the 11:11, Chunk, On, RAW, Kloster, and Clique projects that brought thousands of people together since 2009. Finally, while managing Klein Industry under the 909 umbrella, he had to give a pandemic break.

Performing in many clubs and organizations in Europe and America, usually Tangun is a successful producer who blends house, deep house, deep tech, techno, tech-house, and minimal techno styles with unique compositions in DJ sets.

Tangun, known as the teacher of Istanbul nightlife, is a legend that will never fill its place with its projects and contributions to culture.