NICOLE MOUBADER

Ignited by an internal combustion engine fueled by raw emotion.

TR

Nicole Moudaber Nijerya’da doğdu. Kariyerine 1990’larda Beyrut, Lübnan’da dans partilerini tanıtarak başladı ve ardından kendisini bir DJ ve prodüktör olarak kurduğu Londra’ya transfer etti. 2009 yılında plak şirketi Intec ile sözleşme imzaladığında Carl Cox’un dikkatini çekti. İlk albümü Believe’yi 2013’te Drumcode Records’tan çıkardı.

Moudaber, Billboard, The New York Times, CNN, PAPER Magazine, Mixmag ve Dancing Astronaut tarafından yayınlandı.

Moudaber, 2014 yılında In The Mood Radio’yu başlattı ve haftalık olarak 50’den fazla ülkede 70’in üzerinde FM istasyonunda yayın yapıyor. Moudaber ayrıca Armin van Buuren, Nile Rodgers, Pete Tong, Seth Troxler, Louie Vega ve diğerleriyle birlikte Elektronik Müzik Derneği’nin (AFEM) bir elçisidir.


EN

Nicole Moudaber was born in Nigeria. She began her career promoting dance parties in Beirut, Lebanon during the 1990s, before transferring to London where she established herself as a DJ and producer. She came to the attention of Carl Cox in 2009 when she signed to his record label Intec. She released her first album Believe in 2013 on Drumcode Records.

Moudaber has been featured by Billboard, The New York Times, CNN, PAPER Magazine, Mixmag, and Dancing Astronaut.

Moudaber started In The Mood Radio in 2014 and it broadcasts weekly in over 50 countries, on over 70 FM stations. Moudaber is also an Ambassador of the Association For Electronic Music (AFEM) alongside Armin van Buuren, Nile Rodgers, Pete Tong, Seth Troxler, Louie Vega, and others.