ALICAN

One of the most powerful new talents in the Turkish electronic music scene.

TR

İstanbul / Türkiye’den Alican Yüksel, elektronik dansa davul, bas ve breaks ezgileri üreterek 2000 yılında girdi. 2003 yılında Alican, muhtemelen Türkiye’nin en güçlü DJ ve yapımcısı Murat Uncuoğlu ile tanışma şansı buldu. Murat’a müziğinin bir kısmını verdi, çok beğendi. Onu Türk elektronik sahnesinin en güçlü yeni yeteneklerinden bazıları olarak gösterdiler ve sonunda stüdyoda birlikte çalışmaya başladılar.

Murat Uncuoğlu ona seslerini geliştirip geliştirmelerine yardımcı oldu. . Murat ile birlikte kendi parçalarını, Türkiye’nin ve dünyanın en popüler sanatçılarının parçalarını ve dans sahnesinde saygın sanatçıların parçalarını içeren ‘Teknikal Rotasyon’ adlı bir plak şirketi kurdular.

Öte yandan Alican, son 7 yıldır FG 93.7 olarak da bilinen Türkiye’nin en büyük ve öncü radyo istasyonu Future Generation’da haftalık bir programa ev sahipliği yapıyor.

Alican’ın parçaları Get Physical, Global Underground, Vapor ve daha pek çok etiketlerde yer aldı.


EN

Alican Yuksel from Istanbul/Turkey, got into electronic dance in 2000, producing drum & bass and breaks tunes.

In 2003 Alican had a chance to meet Murat Uncuoglu probably Turkey’s strongest DJ and producer. He gave Murat some of his music, he thoroughly enjoyed it, citing him as among some of the strongest new talents around the Turkish electronica scene, and eventually, they got to work together in the studio, Murat Uncuoglu helping him hone in and develop their sound.

With Murat, they have set up a label entitled ‘ Teknikal Rotation ‘ which features their own tracks, tracks from the hottest artists in Turkey and around the globe, and tracks by respectable artists in the dance scene.

On another note, Alican has been hosting a weekly show on the largest and pioneering Turkish radio station, Future Generation, also known as FG 93.7 for the last 7 years.

Alican’s tracks have been featured on labels like Get Physical, Global Underground, Vapour, and many more.