MOOPHY

 

Her memories of the early 2000 era were the reason she started DJ’ing.

TR

Moophy’nin müzik yolculuğu ilk olarak Deep Dish’in 2001 yılında Maslak Venue / İstanbul’da gerçekleştirdiği bir etkinlikte parladı. “2001 yılında Maslak Venue’de Deep dish’i duyduğum gün benim için ilk görüşte bir aşktı. Dürüst olmak gerekirse, o gün elektronik müziğe tutkuyla aşığım. Bugün bile tüm hissettiğim heyecanı ve coşkuyu hatırlıyorum. 20 yaşındaydım ve onunla derinden bağlandığımı hissettim. Gerçekten de, tüm elektronik müzik sahnesinin çok taze ve heyecan verici olduğu o döneme ait anılarından çok ilham alıyorum. ” müzik sevgisi. Profesyonel DJ’lik kariyerine 2009 yılında başladı. Yıllar boyunca kendini hem entelektüel hem de profesyonel olarak elektronik müzik alanında donattı. 2010 yılında Sae Enstitüsünde 1 yıl ses mühendisliği eğitimi aldı. Burada müziği ve teknolojiyi en iyi müzisyen ve uzmanlardan nasıl birleştireceğini öğrendi. 2012 yılında FG937 Radyosu tarafından düzenlenen Movida Corona Dj Yarışması’na katıldı ve üstün performansıyla finalistlerden biri oldu. Ayrıca, sekiz yıldır düzenli olarak FG 937 radyosunda çalınmaktadır. Zorlu Psm Stimming Warm Up, Zorlu Amfi After Works, Zorlu Pazar Archives, Burn Electronica Festival (2016), 2017 Electronica Festival, 360 İstanbul, Nikki Beach Bodrum, Ghekko Bodrum, Local Tünel gibi çeşitli festival, kulüp ve etkinliklerde sahne aldı. Beat, The Hall, Solar Beach, Little Otto ….. Ayrıca Raffles, Bodrum Edition, Ritz Carlton, Glens gibi en iyi marka otel ve restoranlarda daimi DJ olarak müzik yaptı … Halen resident DJ olarak çalışıyor. Isokyo’da; Raffles Hotel’de.


EN

Moophy’s music journey first sparkled at an event that Deep Dish performed at Maslak Venue/Istanbul in 2001.
“The day I heard Deep dish in 2001 at Maslak Venue was a love at first sight for me. Honestly, it has been that very day I am passionately in love with electronic music. Even today I remember the excitement and enthusiasm that were felt all around me. I was 20 and I felt that I deeply connected with it. Indeed, I am very much inspired by the memories I have of that period when the whole electronic music scene was so fresh and exciting.” this is how she describes her love for music.
She began her professional DJing career in 2009. During the years she equipped herself both intellectually and professionally in the field of electronic music. She studied sound engineering at Sae Institute for 1 year in 2010. There, she learned how to combine music and technology from the best musicians and experts. She took part in the Movida Corona Dj Contest which was organized by FG937 Radio in 2012 and she became one of the finalists with her outstanding performance.
Besides, it has been eight years that her sets regularly are played on radio FG 937.
She performed in various festivals, clubs and events including, Zorlu Psm Stimming Warm up, Zorlu Amfi After Works, Zorlu Pazar Arşivleri, Burn Electronica Festival (2016), 2017 Electronica Festival, 360 Istanbul, Nikki Beach Bodrum, Ghekko Bodrum, Local Tünel, Beat, The Hall, Solar Beach, Küçük Otto…..Besides, She played music in best brand hotels and restaurants as a resident DJ such as Raffles, Bodrum Edition, Ritz Carlton, Glens..She is still as a resident DJ in Isokyo; in Raffles Hotel.