MERT YÜCEL

 

His productions was the forerunner of an important movement in Turkey.

TR

1999 yılında profesyonel müzik yaşamına başlayan Mert Yücel, Kod Müzik etiketi ile yayınladığı ilk yapımı “His” ile Türkiye’de önemli bir akımın öncüsü oldu. “His” Türkiye’de yayınlanan ilk house tarzında elektronik müzik albümü olarak listelerdeki yerini oldukça uzun yıllar korudu. Yapımcılığın yanı sıra İstanbul’daki büyük klüplerde DJ performansları da sergileyen Mert Yücel, çok geçmeden Türkiye’nin en ünlü Club DJ’lerinden biri olmayı başardı. Stüdyo çalışmalarına hiç ara vermeden devam eden bir yandan da tüm dünyada DJ performansları sergileyen Mert Yücel, bugüne kadar Wiggle Records, Subversive Records , Artform Records, Maya Records, Household Recordings, Choo Choo Records , Baroque Records , City Soul Recordings, Modo Records , Distraekt Records , Moxi Records , Dusk Recordings gibi dünya çapında plak şirketlerinin etiketleri ile hepsi müzik listelerinin vazgeçilmezi olan 90’in üzerinde plağa imza attı. 2005 yılında ise Türkiye’nin ilk uluslararası arenadaki house müzik janrasını hedef alan plak şirketi DeepXperience Productions ’ı kurdu.
2004 yılında yapımını üstlendiği, tarzı ile müzik arenasında oldukça ilgi çeken Aylin Aslım’ın seslendirdiği “Dreamer” single’ı, o dönem Amerika’nın en önemli ve geçerli elektronik müzik listesi Balance Promote’da 1 numaraya kadar yükseldi
Yayınladığı plaklarda hep liste başarıları gösteren Mert Yücel, Danny Tenaglia , Steve Lawler , Omid 16b, Kevin Saunderson, Deep Dish, Terry Francis, Nathan Coles, Eddie Richards, Jamie Anderson gibi efsane isimlerin favori prodüktörlerinden biri olmayı başardı.

2016 yılında Mert Yücel’in “Get the Point” isimli parçası yeni remiksleri ile MyOwnBeat Records tarafından yayınlandı. Büyük başarı gösteren plak Traxsource Top 100 Tech house listesinde 16 numaraya kadar yükseldi.

2018 yılında “give me love” isimli plağı miami merkezli Dutchie müzik etiketi ile yayınlanarak Traxsource Top 100 Deep house listesinde 6 numaraya kadar yükselirken, “reload” isimli single’ı ise MyOwnBeat Records tarafından yayınlanarak Itunes Top Dance 200 listesinde 83 numaraya kadar yükseldi.

2019 yılında ise “the way I see it” isimli plağı ingiliz Super Duper Soul Records etiketi ile Traxsource Top 100 Deep house listesinde 4 numaraya yerleşti.

Akbank Sanat Günleri serisinde yeralan ve Newyork’lu ünlü modern dans sanatçısı Korhan Başaran küratörlüğündeki Blind Date III isimli modern dans gösterisinde müzikleri ile yeraladı.

Soner Sarıkabadayı ‘ya ait Pdnd Müzik etiketiyle vokalleri Meriç Çalışan tarafından yapılan “Bırakma Kalbimi” isimli bir türkçe single yayınladı. Video klibi Evren Arasıl tarafından çekilen parça kısa sürede tüm dijital platformlarda toplam 200.000 dinlenmeyi geçti

2020 yılında ingiliz City Soul Recordings etiketi ile 14 parçalık yeni bir dj mix album yayınladı. Albüm City Soul Recordings sehirler ve kulup muziği konsepti içinde miksleyen artistin yaşadığı ve temsil ettiği şehirle isimlendirilen bir proje olarak ekim ayı icinde City Soul Sessions : Istanbul Mixed by Mert Yucel ismi ile tüm dijital platformlarda yayınlandı. Albümde Mert Yücel tarafından editlenen 12 parçanın yanı sıra 2 parça da Mert Yücel’in kendisine ait

Yerli sanatçılardan Mirkelam, Aylin Aslım, Sertab Erener, Mor ve Ötesi gibi isimler için remiks calışmaları yaptı.
Performansları, prodüktör kimliği ve remiksleri ile müzik dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan Mert Yücel ülkemizde döneminin en popüler klüplerinde ve Global Gathering, Istanbul Jazz Festivali , Electronica Festival Istanbul , H2000 , Akbank Müzik Festivali gibi büyük festivallerinde performans göstermenin yanı sıra Fransa, Litvanya, Kıbrıs, Gürcistan, Hollanda, Yunanistan, Arnavutluk ve Kosova gibi ülkelerde de sahne aldı. 15 yılı aşkın süredir Türkiye’nin en çok dinlenen yabancı müzik istasyonu RADIO FG 93.7 ‘de program yapan Mert Yücel’i aynı zamanda KISS 100 (ingiltere) , Ministry Of Sound Radio (ingiltere), Yoshitoshi Radio (USA), Ibiza Global Radio (ispanya) gibi ünlü radyolarda da konuk performansları ile dinleyebilirsiniz.