JAFFER

 

Being the winner of the DJ competition of DJMag and Mixcloud, got him to perform at the famous clubs of Las Vegas including Marquee, Bellaggio, and Hakkasan.

TR

Müziğe olan aşkı ilk olarak vurmalı çalgılara olan ilgisinden kaynaklandı. İlk aşkı rock müziği gerçekleştirmek için davul çalmaya başladı. Uzun yıllar davul çaldıktan sonra Elektronik Müziğe olan ilgisini fark etti. Çok kısa bir süre içinde, Las Vegas’ta Miller tarafından DJMag ve Mixcloud ile ortaklaşa düzenlenen bir DJ yarışması olan Soundclash 2016’nın dünya birincisi oldu. Kazanan olarak, Marquee, Bellaggio ve Hakkasan dahil olmak üzere Las Vegas’ın ünlü kulüplerinde performans sergiledi. Bundan sonra hayatı birden değişti ve prodüksiyon üzerine çalışmaya başladı. Inndroom adında kendi stüdyosunu kurdu. Şu anda kendi stüdyosunda birçok genç DJ adayına müzik prodüksiyonu ve DJ’lik öğretiyor. Birçok ünlü plak şirketi için single, EP ve bir remix yayınladı. 2016’dan beri FG 93.8’de çalıyor.


EN

His love of music first came from his interest in percussion instruments. He began to play drums to perform his first love, rock music. After many years of playing drums, he had realized his interest in Electronic Music. In a very short period, he became the world winner of Soundclash 2016, a DJ competition held in Las Vegas powered by Miller in partnership with DJMag and Mixcloud. Being the winner, got him to perform at the famous clubs of Las Vegas including Marquee, Bellaggio, and Hakkasan.

After this, his life suddenly changed, and started working on the production. He has established his own studio named Inndroom. He is now teaching music production and DJing to many young DJ candidates in his own studio.

He has released singles, EP, and one remix on many famous labels. He has been playing at FG 93.8 since 2016.