DISCOLOG

His life sets an example and encourages us to follow our dreams..no matter how big they are.

TR

Cihan Aksoy, 22 Ağustos 1979’da Fransa’nın Louviers kentinde doğdu, ancak hayatının çoğunu İstanbul’da geçirdi. Cihan büyürken şu an olduğu kadar çok DJ rol modeli yoktu ama bu Cihan’ın müzikal hedeflerine ulaşmasını engellemedi.

Özellikle Dısco ve Funk LP’lerine ilgi duydu ve her zaman arkadaşları ve ailesinden müzik istedi. Neyse ki, ailesi ve arkadaşları onu cesaretlendirdi ve bu cesaret onu başarılı olmaya itti. Liseyi bitirdiğinde İstanbul’un tanınmış DJ’lerinden biriydi ve o zamandan beri Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki kulüplerde çalıyor.

Şu anda SAE Enstitüsü’nde miksaj, mastering ve ses mühendisliği okuyor ve gençleri müzik okumaya ve miksaj sanatını öğrenmeye teşvik ediyor. Hayatı da bir örnek teşkil ediyor ve ne kadar büyük olursa olsun bizi hayallerimizin peşinden gitmeye teşvik ediyor!


EN

Cihan Aksoy was born on August 22, 1979, in Louviers, France, but spent most of his life in İstanbul, Turkey.
There weren’t as many DJ role models when Cihan was growing up as there are now, but that didn’t stop Cihan from achieving his musical goals.

He was especially interested in Dısco and Funk LPs, and always asked his friends and family for music. Luckily, his parents and friends encouraged him and that encouragement drove him to excel. By the time he finished high school he was one of the well-known DJs of İstanbul and has since been playing in clubs all around Turkey and the world.

He is currently studying mixing, mastering, and audio engineering at the SAE Institute and encourages young people to study music and learn the art of mixing. His life also sets an example and encourages us to follow our dreams, no matter how big they are!